Droga Krzyżowa na Złoty Groń - 4 kwietnia

„Panie Jezu. odkładamy wszystko, co niepotrzebne, aby iść Twoją drogą. Będziemy szli ulicami naszej wioski, aby mocniej sobie uświadomić, że tajemnica Krzyża obejmuje całe nasze życie.”


Te słowa towarzyszyły od samego początku wszystkim tym, którzy zdecydowali się spędzić wieczór Wielkiej Środy na szlaku Drogi Krzyżowej na Złoty Groń. Inicjatorem jak co roku była młodzież wspólnoty oazowej z naszej parafii.

 

Droga Krzyżowa wyruszyła z placu kościelnego, a następnie podążając wzdłuż drogi rozważając myśli Tomasza a Kempis , przeplatane śpiewem, weszła na zbocze Złotego Gronia. Droga na szczyt nie była lekka: śpiew, modlitwa, rozważania a przede wszystkim strome podejścia wymagały wysiłku.
Na szczycie rozważana była stacja XII – śmierć Jezusa na krzyżu. Zapłonęły pochodnie, każdy ucałował krzyż – symbol naszej wiary.  Na szczycie Droga Krzyżowa się nie kończyła. Zejściu w dół Złotego Gronia tradycyjnie towarzyszy modlitwa różańcowa, w której rozważając tajemnice bolesne uczestnicy mogą raz jeszcze pochylić się nad cierpieniem Chrystusa. 

 

Ostatnia stacja, złożenie Jezusa w grobie rozważana jest w miejscu, gdzie i my pochowaliśmy naszych bliskich – na cmentarzu, gdzie mocno wybrzmiały słowa: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech sie zaprze samego siebie i bierze swój krzyż, i niech idzie za Mną”. Niech te słowa prowadzą nas do tajemnicy Zmartwychwstania.

 

Więcej zdjęć w galerii - tutaj...